Salamanca og småbyen Alcala de Henares er en stor universitetsby i Spania. Forfatteren Miguel de Cervantes, bl.a. kjent for "Don Quixote", er født her. Monomentene står nærmest i kø mellom gamle kirker og kloster og gir et godt bilde av det rike livet under det Iberiske Imperium. De gamle bymurene - som enkelte steder fortsatt er godt synlige - er over 400 år gamle. Salamanca Alcala de Henares må ikke forvelsels med Salamanca Castilla-Leon selv om begge er universitetsbyer og begge står på UNESCO verdensarvliste.
Universitetet i Alcala de Henares utenfor Madrid ble grunnlagt i 1299. På 1800 tallet ble det meste av dette universitetet flyttet til Madrid, men fortsatt deles den spanske Cervantes prisen (Spanias høyeste litterære utmerkelse) ut i Alca de Henares. Navnet på prisen kommer fra forfatteren Miguel de Cervantes som skrev eposet om Don Quijote utrettelige kamp mot vindmøllene. Miguel de Cervantes ble født i Alcala de Henares.
Den 11.03.2004 ble lokaltoget mellom Alcala de Henares og Madrid utsatt for en blodig terroraksjon - 191 mennesker ble drept og 1.755 mennesker ble skadet.