Mellom Smørklepp og Vinjesvingen i Telemark ligger Mjonøy. Dette er ingen øy, men derimot et lite bygdetun som en kulturhistorisk severdighet. Dette området i Telemark er ikke bare kjent for gamle bygninger og bygdemuseum, men og for noen profiler som har gjort seg bemerket.
Smørklepp er en liten bygd i Vinje. Her bodde kunstneren Henrik Sørensen fra 1927 og frem til han døde i 1962. Han var født i Sverige og malte sine naturbilder fra fjellområdene rundt bygden. Hans gjennombrudd som kunstner kom etter et opphold hos Henri Matisse i Paris (1908 til 1910). Henrik Sørensen var en engasjert Venstremann og kalte seg selv en «militarisert passifisist» med stor tro på Folkeforbundet. Han fikk internasjonae oppdrag og malte bl.a. bildet «Drømmen om den evige fred» som henger i FN bygget i Genève.
I Smørklepp Kunstmuseum (tidligere Vinje Biletgalleri) er det en stor samling malerier av både Henrik Sørensen og Harald Kihle (1905-1997), som også arbeidet her. Museet gir et innblikk i Telemarks kunsthistorie.
Berømte personer fra Vinjesvingen er bl.a. Axel Hellstenius, en norsk dramatiker, manusforfatter og barnebokforfatter. Han fikk laget TV serien «Fellesrommet» (1985) og ble for alvor kjent med «Døden på Oslo S» (1990) - som var skrevet av Ingvar Ambjørsen. Hans neste film var «Secondløitnanten» (1993) var basert på morfarens innsats mot tyskerne i nettopp Vinjesvingen i 1940. Etter dette skrev han barnebøker og laget «Askeladden og de gode hjelperne» (1996), manus til filmer som «Salige er de som tørster» (1997) skrevet av Anne Holdt og den store kinosuksessen «Elling» (både 2001 og oppfølger i 2003) basert på 5 romaner av Ingmar Asbjørnsen. Axel Helstenius skrev selv teksten til operaen «Sera» (1999) av broren Henrik Hellstenius.
Under kommando av løytnant Thor Olaf Hannevig holdt de norske stillingene mot overlegne tyske styrker frem til 5. mai 1940. Hannevig hadde sikret seg våpen og utstyr fra militære lager på Heistadmoen og fraktet det til Vinje. Til tross for overmakten klarte de å forsinke tysk fremmarsj. Da nyheten om at hele Sør-Norge hadde kapitulert tok Hannevig initiativ til forhandlinger om overgivelse. Resultatet av disse forhandlingene var at de norske soldatene fikk reise hjem i sivilt.
Både Smørklepp og Vinjesvingen er steder som forteller viktige historier om Telemark, enten det gjelder kunst og kultur eller motstand under andre verdenskrig.
Men så tilbake til det dette egentlig skulle handle om …. for midt mellom disse 2 bygdene er det altså et bevart bygdetun som heter Mjonøy med brukskunst og et lite selvbetjent bakeri. Så uansett om man ikke er interessert i bygdehistorie, kunsthistorie, natur eller motstandskamp så er det greit å vite at du på det lille vedfyrte og selvbetjente bakeriet kan finne noen av «verdens beste» boller og andre gode bakverk….